Založ si blog

Kto má patent na pravdu?

„Život je iba jeden, ale smrť má tisíc spôsobov. Pravda je len jedna, bludov tisíc podôb.“

Jan Amos Komenský

 

Tak ako ľudstvo od nepamäti hľadá všeliek, či nesmrteľnosť tak hľadá aj zaručené spôsoby ako zistiť pravdu.

Doteraz sa ani jedno takéto želanie ľudstva nevyplnilo. Prečo?

Možno je to našou pohodlnosťou. Možno práve preto chceme jedinú pilulku ktorá nás zo všetkého vylieči. Možno práve preto chceme kryštálovú guľu ktorá nám na požiadanie povie vždy len pravdu. Bolo by to také jednoduché. Nebolo by potreba vyšetrenie či konfrontácia. Ak by sme niečo také mali, bolo by to pre ľudstvo veľmi prínosné, to je pravda (podľa mna :)), ale NEMÁME.

Preto odsudzujem lekárov ktorí predpisujú lieky hlava nehlava bez vyšetrenia a preto odsudzujem novinárov ktorí píšu „zaručenú pravdu“ bez dôkazov, konfrontácie s druhou stranou a vlastne bez osobnej skúsenosti s opisovanou udalosťou.

Možno by sme nemali chcieť to čo nemáme pokiaľ nevieme užiť to čo máme. Nepotrebujeme Panaceu ked môžme odpozorovať prírodu, ako funguje a ako sa lieči. Lekár sa stále môže porozprávať z pacientom a zistiť jeho stravovacie návyky, výskyt stresových situácii v jeho živote atd. a skúsiť najskôr vysadenie týchto zlých faktorov a až potom pristúpiť k liekom. Lenže to už ťažko keď z chorôb občanov sa stal biznis.

Nepotrebujeme Krištálovu guľu keď máme dar reči a dar inteligencie.  Keď sa môžme pýtať, konfrontovat a uvažovať.

No bohužiaľ tento dar strácame. Ak sa pohybujete aktívne medzi ludmi (napr.kvôli práci) zistíte že ľudia majú stále väčší problém buď zo samotnou komunikáciou alebo neovládajú pravidlá debaty a bontón.

Už dlho opakujem jednu a tú istú vetu. „Ľudia majú obrovský problém požiadať, opýtať, poprosiť či pozdraviť no už majú mänší problém zhanobiť, uraziť skritizovať či prikázať.

Kde sa to v nás berie? Či lepšie povedané kde sa stráca naša ľudskosť? Prečo veríme viac reklame ako odporúčaniu priateľov? Prečo veríme viac liekom ako svojmu telu? a prečo sa tešíme z úspechov gigantov no závidíme susedovi?

Dlho sa pýtam sám seba aj iných a jednoznačnú odpoveď som ešte nenašiel. No favoritom mojich úvah ostávajú Peniaze a túžba po nich. Veríme viac nákladnejšej reklame, verime viac bohatému ako menej majetnému, veríme viac massmédiám ako svojmu rozumu.

Noviny nás majú informovať. Ale tak ako jeden svedok neposkytne úplnú výpoveď tak jedne noviny nepovedia všetko.

Preto tak ako policajný vyšetrovateľ si nevystačí s jednou verziou príbehu tak by si čitateľ nemal vystačiť len z názorom jedných novín. Ak teda hľadá pravdu.

Ah bože … prepáčte noviny sú objektívne oni nevyjadrujú názor. To len politológovia vnášajú do objektívnych článkov svoj názor.  Este že ich máme však?

Bohužial vyzerá to tak že pravda je proste na predaj. Tak ako sa nám vrylo do pamäti že Cola je to najlepšie osvieženie tak veríme už len veľkým a bohatším médiám. Ku tomu len jedno. Spomente si na život a kam to dotiahnete poctivou prácou. Už rozumiete? Tak nehladajte cnosť akou je pravda u tých čo s tým systémom vyjebabrali. Ehmm..slušne povedané.

Takže debaťte, čitajte, hľadajte nebojte sa iného názoru. A potom si urobte úsudok sami.

Lebo verte tomu že málokto z dnešných novinárov bol ozaj PRI TOM!

 

 

Komu vyhovuje slobodný trh?

29.07.2018

Posadlosť slobodným trhom nám prerástla cez hlavu. Myslím to vážne. Viem že hysterkám sa varí krv keď kritizujem slobodu no nieje to celkom tak. Sloboda mysli, sloboda slova a sloboda žitia viac »

dvojičky

Oddelené siamské dvojičky z Bhutánu po zákroku už ukazujú šibalskú tvár

15.11.2018 23:10

15-mesačné dvojičky Nima a Dawa boli spojené trupmi a mali aj spoločnú pečeň. Oddelili ich v Austrálii.

sofia, migranti,

Migračný pakt OSN neratifikuje ani Estónsko

15.11.2018 22:34

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v decembri.

Brexit

Väčšina Britov je proti brexitu a chce druhé referendum

15.11.2018 21:59

Britská stanica Sky News zverejnila dnes nový prieskum.

putin, pence

Putin a Pence debatovali v Singapure o kontrole zbraní

15.11.2018 20:40

Putin povedal, že pokiaľ sa uskutoční očakávané stretnutie s Trumpom, budú spolu hovoriť aj o Sýrii, Severnej Kórei a Iráne.

jandokan

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2407x
Priemerná čítanosť článkov: 1204x

Autor blogu

Kategórie

Archív